>Bizim Büyük Çaresizliğimiz Dünya Galası Yapıldı

Posted: February 18, 2011 in Baki Davrak, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Taner Birsel, yerli film

>

Seyfi Teoman’ın ikinci uzun metrajlı filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in dünya prömiyeri, 16 Şubat Çarşamba günü Uluslararası Berlin Film Festivali’nde yapıldı. Festivalin 1600 kişilik ana salonu Berlinale Palast’ta yapılan galaya ilgi yoğundu. Yönetmen Seyfi Teoman, oyuncular İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın ve Baki Davrak’ın yanı sıra, film ekibinin de katılımıyla gerçekleşen dünya galası, birçok sahnede seyircinin attığı kahkahalarla neşelenirken, alkışlarla bitti.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, bu sene 61.’si düzenlenen festivalin yarışma bölümünde Altın Ayı için yarışıyor. Ödüller 19 Şubat Cumartesi akşamı düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.
Filmin dünya galasından hemen önce sabah gerçekleşen basın gösterimine de ilgi yoğundu. Sabahın ilk gösterimi olmasına rağmen, Berlinale Palast doluydu. Gösterimin hemen ardından gerçekleştirilen basın toplantısında filmin karakterlerinin arasındaki kimyaya ve çok boyutlu ilişkiye dair soruları Seyfi Teoman, İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın cevapladı.

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajlı filmi Tatil Kitabı da 2008 yılında Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde dünya prömiyerini yapmış, ardından da 27. İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ve FIPRESCI ödüllerini almıştı.
Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından senaryosunu Seyfi Teoman ve Barış Bıçakçı’nın birlikte uyarladığı Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in başrollerinde İlker Aksum, Güneş Sayın ve Fatih Al yer alıyor. Derin bir dostluğun ve aşkın sınırlarını zorlayan sevginin hikâyesini konu alan filmde, Taner Birsel, Baki Davrak ve Mehmet Ali Nuroğlu da rol alıyor.
Çekimleri Ankara’da yapılan film, Bulut Film’in yapımcılığında Türkiye-Almanya-Hollanda ortak yapımı olarak gerçekleştirildi. Türkiye’den, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapım desteğiyle ve TRT’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen film Avrupa Konseyi Film Fonu Eurimages’ın da desteğini aldı.
Bizim Büyük Çaresizliğimiz Türkiye’de 15 Nisan 2011 tarihinde, Tiglon dağıtımıyla vizyona girecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s