>Seyirci bu boyutu sevdi

Posted: February 9, 2011 in 3d, avatar, üç boyut, James Cameron

>

Avatar’ın yaratıcısı James Cameron’ın yapımcı olduğu üç boyutlu ‘Sanctum’vizyonda. Üç boyutlu filmlere ilgi her geçen yıl artıyor. Örneğin ABD’de top 10’daki 6 film üç boyutlu.

Seyirci bu boyutu sevdi 
 
 
Sinemada üç boyut teknolojisi on yıllardır var olmasına rağmen, hem maliyetin yüksekliği hem de salonlardaki teknolojik yetersizlik bu tür filmlerin çekilmesine engel oluyordu. Ancak son yıllarda hem teknolojide yaşanan gelişmeler hem de sinema salonu sahiplerinin daha fazla seyirci çekmek için yatırım yaparak üç boyutlu salonlar kurmaları bu tür filmlerin hızla çoğalmasına neden oldu.
Dünya sinemasının motoru olarak kabul edilen Hollywood’un orijinal hikaye bulmakta zorlandığı ve seyirci kaybına uğradığı bir dönemde üç boyutlu filmler bir tür kurtarıcı işlevi gördü. ABD’de 2010 yılında satılan bilet sayısı bir önceki yıla oranla 80 milyon civarında azaldı. Bu yıllık 40 milyon bilet satılan Türkiye’nin iki katı bir rakama tekabül ediyor. Öte yandan, ABD boxoffice listelerine baktığımızda salonları ve stüdyoları üç boyutlu filmlerin kurtardığı dikkatlerden kaçmıyor.

İlk 10’da altı film
ABD’de 2010 yılında en fazla hasılat yapan filmler sıralamasında ilk 10’da yer alan fimlerden tam 6 tanesi üç boyutlu yapımlar: ‘Oyuncak Hikayesi3’, ‘Alice Harikalar Diyarında’, ‘Çılgın Hırsız’, ‘Şrek: Sonsuza Dek Mutlu’,‘Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ ve ‘Karmakarışık’.
İşin daha da ilginç olan tarafı bu filmlerin tamamının en fazla izlenen üç boyutlu filmler listesinin ilk 10’una girmeyi başarmış olması. ‘Oyuncak Hikayesi 3’ ve ‘Alice Harikalar Diyarında’ aynı zamanda tüm zamanların en fazla hasılat elde eden filmleri listesine 5 ve 6. sıradan girmeyi başardılar.

‘Avatar’ şevk verdi
Özellikle Avatar’ın yakaladığı büyük başarı üç boyutlu filmlerin sayısını hızla artırdı. Bir türlü önüne geçilemeyen korsan ve orijinal hikaye çıkarmada yaşanan sıkıntılara, üç boyut teknolojisinin seyircide yarattığı heyecan dalgası eklendiğinde gelecek günlerde çok daha fazla üç boyutlu filmin sinema salonlarını dolduracağını söyleyebiliriz.

‘Üç boyut’a eleştiri: Bazı filmler hayal olacak
Sinemada üç boyut teknolojisi seyirci tarafından ilgiyle karşılansa da, eleştiri de alıyor. Eleştirilerden ilki, bu teknolojinin sinemanın geleceğini ipotek altına aldığı şeklinde. Avatar’ın yakaladığı başarının ardından hiç de gerekli olmadığı halde birçok filmin üç boyutlu çekildiği dikkate alınırsa bu eleştiri haksız sayılmaz. Ünlü eleştirmen Roger Ebert’e göre her filmin 3D çekileceği bir ortamda “Fargo”, “Precious” ve “Aklı Havada” gibi filmler izlemek hayal olacak ve sektör çocuklara hitap eden filmlere teslim olacak. Üç boyutlu filmlerin ticari başarısı yönetmenleri de zor durumda bırakıyor. Michael Bay, “Transformers 2”yi 3D teknolojisiyle çekmesi konusunda stüdyonun yoğun baskısıyla karşılaşmıştı. Chiristopher Nolan da üçüncü Batman filmini üç boyutlu çekmesi konusunda stüdyo tarafından ikna edilmeye çalışıldı. Ancak, Nolan’ın bu teklifle ilgilenmediği belirtiliyor. Bu teknolojiyle ilgili en büyük eleştirilerden biri ise oyunculuğu öldürdüğü şeklinde. Haksız bir eleştiri sayılmaz, daha çok sinemanın görsel yönüyle ilgilenen bu teknolojinin oyunculukla fazla ilgilendiğini söylemek zor. Örneğin üç boyutlu çekilmiş bir “Batman: The Dark Knight’ ta Heath Ledger’ın ‘Joker’ performansının bu kadar etkileyici olması imkansız görünüyor.

Dünyada ilgi yoğun
Üç boyutlu filmlere son yıllarda dünyada da ilgi giderek artıyor. Örneğin Fransa’da 2010 yılında, ‘Şrek’, ‘Alice Harikalar Diyarında’, ‘Oyuncak Hikayesi 3’ ve ‘Karmarakışık’ top 10 listesine girmeyi başardı. Almanya’da ise bu filmlerin yanı sıra ‘Çılgın Hırsız’da listenin üst sıralarındaydı. İngiltere’de dört, Yunanistan’da üç ve İspanya’da beş adet üç boyutlu film geçen yılın en fazla izlenen 10 filmi arasına girmeyi başardı. Bu filmler Çin’de de büyük ilgi gördü.

Türkiye’de ilgi az
Üç boyutlu filmlere Türkiye’deki ilgi daha çok bilinen ve popüler filmlere yönelik. Yine de ‘Avatar’ tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi görürken, seyircinin daha çok ‘Şrek’ ve ‘Buz Devri’ gibi aşina olduğu filmleri seçtiği görülüyor. 2010 yılında hiçbir yapım en fazla izlenen 10 film arasına giremedi ve‘Şrek’ 15. sırada yer bulabildi. 2009’da ise, ‘Buz Devri 3’ ve ‘Avatar’ listenin üst sıralarında yer alıdb. ildi.

Bu yıl vizyona girecek 3 boyutlu filmler 
* Journey 2: The Mysterious Island
* Gnomeo and Juliet
* Justin Bieber: Never Say Never
* Drive Angry
* Mars Needs Moms
* Rio
* Thor
* Priest
* Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
* Kung Fu Panda 2
* Green Lantern
* Cars 2
* Harry Potter and the Deathly Hallows
* Captain America: The First Avenger
* The Smurfs
* Spy Kids 4: All the Time in the World
* Fright Night
* Final Destination 5
* Piranha
* Dolphin Tale
* The Three Musketeers
* Happy Feet 2
* Hugo Cabret
* Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
* The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s