>Almanya’dan ‘Kurtlar Vadisi’ne yasak

Posted: January 27, 2011 in gelecek filmler, kurtlar vadisi, yerli dizi

>

Almanya’da perşembe günü izleyiciyle buluşması planlanan “Kurtlar Vadisi-Filistin” filminin gösterimi, filmde İsrail karşıtı propaganda yapıldığı gerekçesiyle durduruldu.

Köln kentindeki Pera Film şirketinin sözcüsü, Alman Film Kontrol Derneği’nin (FSK), “Kurtlar Vadisi-Filistin” filminin gösterimini durdurduğunu söyledi.

Sözcü, FSK’nın kararına şimdilik uyacaklarını, daha sonra durdurma gerekçelerine bakarak, bu konuda nihai karar vereceklerini kaydetti.

“Kurtlar Vadisi-Filistin” filmi, İsrail ve Yahudi karşıtı propaganda yaptığı gerekçesiyle aralarında Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi Serkan Tören’in de bulunduğu bazı politikacılar tarafından eleştirilmişti.

Yapım aşamasından itibaren tartışmalara neden olan Kurtlar Vadisi Filistin filminin gösterimi, Almanya’da gösterime gireceği 27 Ocak tarihinin “soykırım kurbanlarını anma” gününe denk gelmesi nedeniyle yasaklandı. Filmin, vizyona giriş tarihi tepki çekti. Alman kamuoyu, filmin bu tarihte vizyona girmesine anti-Semitist öğeler barındırdığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Hıristiyan Demokratların Parlamento Dışişleri sözcüsü Philipp Missfelder, filmde kurbanlara duyarsızlık ve saygısızlık yapıldığını söylemişti.

Sosyal Demokratların Milletvekili Kerstin Griese de “Bu film problemli çünkü şiddeti, İsrail karşıtlığını ve anti-semitik duyguları körüklüyor” dedi.

Alman Yeşiller Partisi de filmin Almanya’da gösterime girmesine karşı olduğunu açıklamıştı.

Milletvekili Jerzy Montag, “Filmin 27 Ocak’ta vizyona girmesi tarih dışı ve sorumsuzluk” demişti.

“Kurtlar Vadisi Filistin”in Almanya’daki dağıtımını üstlenen Köln merkezli Pera Film yetkilileri ise tarihin hassasiyeti hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, filmin aslında kasım ayında vizyona gireceğini ancak prodüksiyon sorunları dolayısıyla bu tarihe kadar geciktiğini ifade etmişti.

Filmin 27 Ocak’ta vizyona girmesine izin verilmemesi kararışla birlikte 100 salonda birden gösterilmesi beklenen filmin Almanya’daki geleceğinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s