>Türk dizi sektörünün en pahalı projesi yolda

Posted: January 22, 2011 in Dünyanın İlk Günü, gelecek diziler

>

Türk dizi sektörünün en pahalı projesi yolda! 
 
 
Muhteşem Yüzyıl dizisinin tartışmalarının gündemin ilk sırasında olduğu Türk dizi sektörününde anlaşılan önümüzdeki dönemlerde bu tarz yapımlara ağırlık verilmeye devam edilecek. Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli Fatih Sultan Mehmet dizisi ve filminin senaryosunun Beyazıt Akman’ın kaleme aldığı “Dünyanın İlk Günü” kitabından yapılacağı bildirildi.

Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli İstanbul’un Fethi dizisi ve filmi için senaryo çalışmalarının Beyazıt Akman‘ın kaleme aldığı ve “Dünyanın İlk Günü” kitabından yapılacağı açıklandı.

Epsilon Yayınları Genel Yayın Müdürü Yardımcısı Meltem Erkmen, romanda İstanbul’un fethinin Fatih Sultan Mehmet, Yeniçeri İskender ve Batılı seyyah Alberto Balbi’nin gözünden anlatıldığını ifade ederken şunları belirtti: “Akman’ın beş yıllık bir araştırmayla yazdığı 700 sayfalık eseri ‘Dünyanın İlk Günü‘ son zamanların en çok satan tarihi romanları arasında yer alıyor. Kitap, şu ana kadar 6 baskı yaparak 22 bin satış rakamına ulaştı. Roman, hem eleştirmenler hem de okurlar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Dünyanın İlk Günü, İstanbul’un fethini ve Osmanlı toplumunu oryantalist bakış açısından uzak bir şekilde, tamamen kaynaklara ve tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatıyor. Akman, ayrıca son zamanlarda ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisindeki oryantalist çarpık bakış açısına en ağır eleştirileri getiren isimler arasında yer almıştı. Roman ve çekilecek dizi ve film özellikle son günlerde büyük tartışmalara yol açan Muhteşem Yüzyıl dizisine de en güzel cevap olacaktır.”

Romanın İstanbul’un fethini epik bir film gibi anlattığını ifade eden Erkmen, “Romanın senaryolaştırılma aşamasında çok büyük zorluklarla karşılaşılacağını sanmıyorum. Zira kitap daha çıkar çıkmaz, hayranları romanın bir film tadında ilerlediğini söylemiş, Facebook’da romanın Fatih dizisi olması için gruplar kurulmuştu.” dedi.

Erkmen, yapım gerçekleşirse Türk dizi ve sinema endüstrisinin en büyük bütçeli ve uluslararası projesi olacağını sözlerine ekledi.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s