>Aramızdaki Duvar romanı dizi oluyor

Posted: January 19, 2011 in gelecek diziler, Osman Sınav

>

Aramızdaki Duvar romanı dizi oluyor! 
 
Bulgar yazar Ludmila Filipova‘nın Bulgaristan’da yaşayan Türkleri anlattığı romanı ‘Aramızdaki Duvar‘ dizi film olarak ekranlara gelecek. Projenin yönetmeni ise Osman Sınav olacak.

Filipova, yaklaşık 4 yıldır yaşanan şansız gelişmeler yüzünden bir türlü basılamayan romanın Türkçe çevirisinin nihayet piyasaya çıkacağını açıkladı. Bulgarca orijinal adı “Hayallerin Anatomisi” olan romanın Türkçeye “Aramızdaki Duvar” diye çevrildiğini belirten Filipova, romanın ayrıca dizi film olarak da TV seyircisi ile buluşacağını bildirdi.

Ludmila Filipova, kitabın Türkçe çevirisinde yaptığı bir düzenlemeyle baş kahramanın etnik kimliğini değiştirdiğini söyledi. Romanının 2006 yılında yayımlanan orijinalinde baş kahramanının Bulgar kökenli olduğunu, ancak Türkçe olarak piyasaya çıkacak versiyonu için onu Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı olarak değiştirdiğini kaydeden Filipova, şöyle konuştu:

“Aslında romanımın baş kahramanını hep bir Bulgaristan Türkü olarak hayal ettim. Maalesef, o dönemde eleştirmenler bunun ‘toplumsal alerji’ yaratabileceğini öne sürdü. Ama şimdi Türkçe çeviride bunu gerçekleştirdim ve baş kahramanın ‘Boris’ olan ismini ‘Barış’ yaptım.”

“Aramızdaki Duvar” adlı romanın Türkiye’deki TV ve sinema filmi haklarını satın alan ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav da kitabın konusunun bir televizyon dizisine uyarlanması yönünde senaryo çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Diziyi bir ortak yapım olarak planladıklarını kaydeden Sınav, dizide Bulgar oyunculara da rol vermeyi düşündüklerini söyledi.

 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s