>Yurtdışında en çok rağbet gören Türk dizileri

Posted: January 16, 2011 in ezel, kurtlar vadisi, yerli dizi

>

Yurtdışında en çok rağbet gören Türk dizileri!

Dizi sektörü malum ülkemizde son yıllarda bir endüstri haline gemiş durumda. Her dönem yeni diziler ekranlara gelmeye devam ederken bir o kadar da dizinin yayın hayatı sonlandırılıyor. Ancak Türk dizileri artık sadece ülkemizde değil yurt dışında da rağbet görüyor ve dizilerimiz her geçen sene ihracat gelirlerini arttırmakta.

Türk dizi filmleri sektöründeki ihracatın yaklaşık yüzde 80’ini yapan Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen, şirket olarak televizyon yapımı ihracatına 1997 yılında başladıklarını, ilk dizi ihracatının ise 2001, 2002 yılları yapımı Deli Yürek dizisi olduğunu söyledi. Söz konusu dizinin ilk olarak Kazakistan’a satıldığını anlatan Gülgen, ”Yurt dışına satılan ilk Türk dizisi piyasada bilindiği gibi Gümüş değildir, Deli Yürek dizisidir” dedi.     

Gülgen, pazarı açan dizinin ise birçok ülkede izlenme rekoru kıran ”Binbir Gece” dizisi olduğunu kaydetti.

Dizi film ihracatının satış serüveninin bölüm başına 30-50 dolarlar ile başladığını anlatan Gülgen, Türk dizilerinin ilk ihraç edildiği ülkelerin Kazakistan, Azerbaycan gibi Türk kültürünün yakın olduğu ülkeler olduğunu, fakat başta politik sebepler olmak üzere çeşitli nedenlerle Azerbaycan’ın son 2-3 yıldır Türk dizilerinin yayınlanmasına yasak getirdiğini de söyledi.     

Kazakistan ve Özbekistan’da satışların devam ettiğini, Ortadoğu’nun da önemli bir pazar olduğunu kaydeden Fırat Gülgen, ”İlk başta Mısır Arapçasıyla dublaj yapıldığı için Ortadoğu’da Türk dizileri çok tutmadı. Daha sonra Ortadoğu’nun büyük bir medya grubu Gümüş ve Ihlamurlar Altında dizilerinin dublajını Suriye’de yaptırdılar ve bu diziler Arap dizisi algılanmasından ötürü inanılmaz bir başarı sağladı. Bu da akabinde birçok dizinin pazarda yer bulmasına neden oldu” diye konuştu.      

Dizi ihracatında Ortadoğu pazarının ardından Balkan ülkelerine açıldıklarını anlatan Fırat Gülgen, Bulgaristan’a 6 sene önce Kurtlar Vadisi isimli diziyi verdiklerini, fakat tutmadığını, daha sonra farklı bir pazarlama stratejisi ile pazara yeniden giriş yaptıklarını ve şu anda 30’dan fazla dizinin satıldığını söyledi.    

Halen Yaprak Dökümü‘nün Bulgaristan’da prime time’da yüzde 60’dan fazla izlenme oranı olduğunu kaydeden Gülden, şimdi de Aşk-ı Memnu‘nun yayınlanmaya başlayacağını söyledi.     

Makedonya, Bosna, Kosova, Arnavutluk pazarlarının ardından geçen senenin ortasında Yunanistan’a giriş yaptıklarını belirten Gülgen, Yunanistan’da Gümüş, Dudaktan Kalbe ve Binbir Gece dizilerinin çok iyi iş yaptığını, Ihlamurlar Altında, Acı Hayat, Asi ve Aşk-ı Memnu dizilerinin de yeni verildiğini kaydetti. 

KAYNAK 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s