>Juan of The Dead: Kübalı Zombiler

Posted: January 16, 2011 in gelecek filmler, Juan of The Dead

>


Yazan: Ali Üstünsoy
Küba’da yaşayan arjantinli senarist-yönetmen Alejandro Brugues, ülkenin sinema tarihinde bir ilki başarmak üzere… Tarihin ilk küba zombi filmi “Juan of the Dead” 2011′in bahar aylarında izleyiciyle buluşacak.

Film için yaklaşık 7 yıldır çalışan, 4 yıl önce tamamladığı senaryo için bir türlü para bulamayan Brugues en sonunda Küba hükümetinden ve İspanyol yapımcılardan destek alarak filmi gerçeğe çevirmiş.

Filmin fragmanı sadece bir zombi filmi tanıtımı değil aynı zamanda bir Küba tarihi dersi gibi… Kübalıların imdadına yetişen tarihi kahramanlarını bir zombi filmiyle birlikte kullanmak sinema tarihinde ender rastlanabilecek trailer’lardan birini ortaya çıkarmış.

Kahramanımız Juan’a gelince elindeki kürekle önüne gelen zombileri birer birer haklarken, Brugues’in anlatımına göre her kübalının yapacağı gibi zombi işini bir fırsat olarak görüyor. Juan, zombi öldürerek para kazanıyor ve geri kalan zamanında yan gelip yatmasını sağlayacak kadar bir paraya da tamah ediyor. Filmle ilgili ikinci tanıtım Juan’ın bu ticari fırsatı nasıl değerlendirdiğini anlatıyor.

Film doğal olarak politik içeriklere de sahip. Zombileri ortaya çıkaranın ve Küba’nın üstüne salanın ABD olduğunu söylemeye gerek yok diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıl Cannes’da film market bölümünde alıcı arayan film, sinemalara girmeden doğrudan DVD’ye geçecek gibi. Büyük bir olasılıkla filmi ancak indirerek izlememiz mümkün olabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s