>RTÜK’ten Muhteşem Yüzyıl’a uyarı cezası

Posted: January 13, 2011 in muhteşem yüzyıl, yerli dizi

>

RTÜK'ten Muhteşem Yüzyıl'a uyarı cezası!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, daha yayına girmeden önce tartışmalara sebep olan ‘Muhteşem Yüzyıl‘ dizisi için kararını verdi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu yaptığı toplantıda tartışmalara neden olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisini masaya yatırdı.

RTÜK uzmanları, hazırladıkları raporda dizinin, RTÜK Yasası’nın 4. maddesinin “e” fıkrasında düzenlenen, “Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı olmaması” ilkesine ters düştüğünü belirtti.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu dizi filmde 3984 Sayılı  Yasanın 4. Maddesinin ‘yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı  olmaması’na ilişkin (e) bendinin, tarihe mal olmuş bir şahsiyetin mahremiyeti  konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemek suretiyle ihlal edilmiş olduğuna ve  ilgili yayın kuruluşunun 3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince uyarılmasına  karar verilmiştir.

3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesine göre, Üst Kurul, öngördüğü  yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve  bu Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon  kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini  ister.”

Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlale konu olan  programın yayınının, 1- 12 kez arasında durdurulacağı ifade edilen açıklamada,  söz konusu programla ilgili olarak RTÜK’e 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren pek  çok şikayet geldiği bildirildi. Şikayetlerde genel olarak programın yayından  kaldırılmasının talep edildiği belirtilen açıklamada, ancak RTÜK’ün  programlara yayınlanmadan önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi  bulunmadığı vurgulandı.

RTÜK’e 2010 yılının 9 aylık döneminde 64 bin 664 vatandaş bildirimi yapılırken yalnızca “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle ilgili 11 Aralık – 6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikâyet gelmişti.

KAYNAK 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s