>40 yıl sonra yayınlandı

Posted: January 5, 2011 in film, sansür, sinema

>Atatürk’ün ilk kez yabancı bir aktör tarafından canlandırıldığı ve 40 yıldır yasaklı olan 1970 İngiltere yapımı “Paralı Askerler” adlı filmin bir bölümü, TRT Haber’de yayınlandı.

TRT’den yapılan açıklamada, 1970 yılı İngiltere yapımı savaş macera filmi ve özgün adı “You Can’t Win ‘Em All” olan ve Türkçe “Paralı Askerler” adı verilen filmin görüntülerinin ilk kez Gülay Özdem’in sunduğu “10’dan Sonra” programında dün yayınlandığı bildirildi. Filmin 40 yıllık yasağının nedeni ise sansür kurulu fakat sansür kurulunun böyle bir karar vermesinin sebebi ise bir muhabirin yazısı.

1970’te çekilen ve Atatürk’ün canlandırıldığı ilk film olan ‘You Can’t Win ‘Em All/Paralı Askerler’ filminde iki büyük yıldız Tony Curtis ve Charles Bronson rol almıştı.

Filmde rol alan Fikret Hakan olayı şöyle anlatıyor: “Bronson bir gazetecinin röportaj önerisini reddediyor. O da ‘Atatürk kötüleniyor’ diye yazıyor. Bunun üzerine film Türkiye’ye sokulmuyor.”

Atatürk’ü Patrick Magee’nin canlandırdığı filmin görüntülerini ilk kez TRT ekranlarında izleyenler arasında “10’dan Sonra” programının canlı yayın stüdyo konuğu olan ve filmde “Yüzbaşı Enver” rolünü oynayan Salih Güney’in bulunduğu vurgulanan açıklamada, Güney’in 40 yıldır yasaklı olan filmi görünce şaşkınlığını gizleyemediği ve duygusal anlar yaşadığı kaydedildi.

Açıklamada, filmin diğer oyuncusu Fikret Hakan’ın da programa telefonla bağlandığı ve yasaklı filmi ilk kez ekranda görmekten mutlu olduğunu dile getirdiği belirtilen açıklamada, “Paralı Askerler” filmini İngiltere’de tesadüfen bulan sinema yazarı Ali Murat Güven’in de filmi keşfetme hikayesini “10’dan Sonra” programında anlattığı bildirildi.

FİLM HAKKINDA

İngiltere yapımı savaş, macera türündeki “Paralı Askerler” (You Can’t Win ‘Em All) adlı film, bazı Türk oyuncuların da katkısıyla Türkiye’de çekilmiş olmasına rağmen yasaklandığı için Türkiye’de gösterilemedi.

1936-1980 yılları arasında yaşamış olan Peter Collinson’un yönettiği, 1922-2000 yılları arasında yaşayan Leo Gordon’un senaryosunu yazdığı filmin konusu, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye’de geçiyor.

Filmin başlıca rollerini Hollywood’un iki ünlü oyuncusu Tony Curtis ve Charles Bronson’un yanı sıra Fransız Michele Mercier paylaşıyor. Fikret Hakan ve Salih Güney’in de rol aldığı filmin diğer Türk oyuncuları arasında Erol Keskin, Yüksel Gözen, Bülent Gültekin, Mümtaz Alpaslan, Suna Keskin ve Kayhan Yıldızoğlu da bulunuyor.

Çekimleri tamamıyla Türkiye’de gerçekleştirilen filmde, “Josh” ve “Adam’ adında iki paralı askerin silah satmak amacıyla Anadolu’ya gelmesini daha sonra Kurtuluş Savaşı’na Türkler’in yanında katılmasını, milis güçler ve Kuvayı Milliye arasındaki ilişkileri anlatılıyor.

SALİH GÜNEY: “BİZİ VATAN HAİNLİĞİYLE SUÇLADILAR”

Sinema ve tiyatro oyuncusu Salih Güney, Atatürk aleyhtarı gerekçesiyle Türkiye’de bugüne kadar hiç gösterilmeyen “You Can’t Win ‘Em All” (Paralı Askerler) filminin Türkiye’de gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Güney, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1970 yılında çekilen ve başrollerinde Tony Curtis, Charles Branson gibi dönemin ünlü aktörleriyle kendisi ve Fikret Hakan gibi isimlerin rol aldığı “You Can’t Win ‘Em All” adlı filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını belirtti.

Türkçe’ye “Paralı Askerler” olarak çevrilen ve ilk kez yabancı bir aktörün Atatürk’ü canlandırdığı filmin görüntülerinin sinema yazarı Ali Murat Güven tarafından bulunduğunu ifade eden Güney, filmin bazı bölümlerinin görüntülerinin ilk kez TRT’de yayınlandığını anlattı.

Yaklaşık 33 milyon dolar maliyetle çekilen filmde Yüzbaşı Enver adlı bir Türk subayını canlandırdığını belirten Güney, şöyle konuştu:

“Bu film, bazı kişilerin kaprisleri yüzünden yasaklandı. Charles Branson’un bir gazetenin röportaj teklifini geri çevirmesinin ardından film aleyhine kampanya başlatıldı. Bizleri vatan hainliğiyle suçladılar. Hatta kızım olduğunda ‘vatan haininin kızı oldu’ diye haber yaptılar. Filmde çalışan bir kişinin işinden olmasıyla birlikte bu propaganda iyice arttı.”

Filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını savunan Güney, “Bu film, İstanbul’un tarihi bölgeleri ile Efes gibi yerlerde çekildi. Müthiş bir Türkiye reklamı yapılıyordu. Ben ve Fikret Hakan, Osmanlı subaylarıydık. Bu bir rol. Vatan haini ilan edildik” dedi.

Filmin Türkiye’de tamamının yayınlanmasını istediğini dile getiren Güney, şunları kaydetti:

“Bu filmde Tony Curtis ve Charles Bronson gibi dönemin yıldız oyuncuları oynuyordu. Brad Pit ve Angelina Jolie’nin Türkiye’de film çekip yayınlanmaması gibi bir şey. O dönemde yapılan karalama kampanyası nedeniyle yayınlanamadı. Filmde Atatürk aleyhtarı bir şey yok. Filme Genelkurmay Başkanlığı bile yardımcı oldu. Bu yüzden geç de olsa yayınlanmasını istiyorum.”

 You Can’t Win ‘Em All (1970) 
Afiş
Yönetmen: Peter Collinson
IMDB Puanı: 5.6 (255 Oy)
Tür: Komedi, Macera
Süre: 97 dk
Ülke: İngiltere
Dil: İngilizce
Oyuncular: Tony Curtis, Charles Bronson, Michèle Mercier, Grégoire Aslan, Fikret Hakan
fancy_group

fancy_group

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s