>2001’in Kayıp Görüntüleri Bulundu! 2001: A Space Odyssey (1968)

Posted: December 17, 2010 in 2001, Adventure, aksiyon, bilim kurgu, tv, tvshow

>

Warner Bros., Kansas’ta bir tuz madeninde bir kasada Stanley Kubrick’in Bilim-Kurgu klasiği 2001: A Space Odyssey filmine ait 17 dakikalık kayıp görüntüler buldu. Douglas Trumbull (filmin fotoğrafik özel efekt yöneticisi) haberi “2001”in yakın tarihte Toronto’da yapılmış bir gösteriminde açıkladı. Trumbull, zarar görmemiş, çok iyi durumdaki bu sinema tarihi için büyük önemi parçayı stüdyosu ne yapacağını bilemediğini söylüyor.

IMDb’ye göre film 1968’de ilk gösterime çıktığında orijinal uzunluğu 160 dakikaydı. Kubrick sonradan 19 dakika kesmeye karar verdi. Kansas’ta bulunan bu görüntülerin de bunlar olduğu sanılıyor. Kubrick, filmin akıcılığını yavaşlattığını düşündüğü için bu bölümleri kestiğini söylemişti. Görüntüler, filmin “Dawn of Man” (İnsan’ın Şafağı) bölümünden ekstra sahneleri, Dave Bowman (Keir Dullea)’ın depoda bir anten parçası aradığı sahneleri, HAL’ın “Discovery” ile Frank Poole (Gary Lockwood)’un aracı arasındaki radyo iletişimini kestiği görüntüleri ve Poole’un ölmeden önceki uzay yürüyüşünden sahneleri içeriyor.

Trumbull ve David Larson “2001: Beyond the Infinite — The Making of a Masterpiece,” (2001: Sonsuzluğun Ötesi — Bir Başyapıtın Yapılışı) adlı belgesele uzun zamanlarını harcamıştı, son dönemde de stüdyonun yapım hakları ve diğer finansal konular sebebiyle bu belgesele karşı harekete geçeceği söylenmişti. Trumbull’un Larson’la beraber yayınlayacağı sahne-arkası foto-kitabında 2001’den daha önce hiç görülmemiş resimler olması bekleniyordu. Bu görüntülerin bu bulunan kayıtların arasından olup olmadığı bilinmiyor.

IMDB
» 2001: A Space Odyssey (1968)
2001: A Space Odyssey (1968) Yönetmen: Stanley Kubrick
Tür: Adventure,Mystery,Sci-Fi
Ülke: UK, USA
Konu: “2001” is a story of evolution. Sometime in the distant past, someone or something nudged evolution by placing a monolith on Earth (presumably elsewhere throughout the universe as well). Evolution then enabled humankind to reach the moon\’s surface, where yet another monolith is found, one that signals the monolith placers that humankind has evolved that far. Now a race begins between computers (HAL) and human (Bowman) to reach the monolith placers. The winner will achieve the next step in evolution, whatever that may be.
Puan: 8.4/10 (165,483 oy)
Süre: 141 Dk.
Oyuncular (ilk 5): Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Leonard Rossiter, Margaret Tyzack, Robert Beatty, Sean Sullivan, Douglas Rain, Frank Miller

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0062622/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s